Altın Sahiplerine Kara Haber: “Yalnızca 2 Gününüz Kaldı, Hazırlanın”

Son ayların yükselen yıldızı altın, büyük belirsizlikler içerisinde haftaya merhaba derken, yatırımcılar gözünü 1 Mayıs’ta yapılacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına çevirmiş durumda.

Toplantıda alınacak karar ve beraberinde yapılacak açıklamanın tonunun, altın fiyatları için belirleyici olacağı düşünülürken, Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan İslam Memiş’ten altın sahiplerine kritik uyarılar geldi. Memiş, Fed kararı sonrası altın tarafında önemli bir düşüş yaşanmasının muhtemel olduğuna dikkat çekerek, yatırımcılara şu uyarılarda bulundu.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK, ALTIN FİYATLARI DİP YAPACAK”

“Ons altın tarafında haftaya cılız bir yükselişle başlandı. Haftayı ikiye ayırmamız gerekiyor. Çarşamba gününe kadar olan süreç ve çarşamba sonrası yaşanacaklar. Fed öncesi ve sonrası da diyebiliriz.

Geçen hafta şu mesajlarım vardı. Fed’e kadar piyasalar oyalanacak. Gram altında biliyorsunuz 2500 TL seviyesinden ben kişisel olarak alım yapmıştım. Ancak 2450 liraya kadar sarkabilir uyarılarım vardı. Gram altın haftaya düşüşle başladı.

Ons altında takip edeceğiniz bant aralığı 2280-2380 dolar. Şu anda tavana daha yakın ancak bence Fed sonrası 2280 dolara kadar gerileyen bir ons altın karşımızda olacak.

Gram altın 2465-2475 lira seviyesinde. 2500 sınırı aşağı yönlü kuruldu ve şu anda dolar kurunda da bir aşağı yönlü seyir var. Hal böyle olunca dolardan negatif yönde etkilenen gram altın da 2475 lira seviyesine kadar geriledi. Şimdi karşımızda 2450 lira sınırı var. Bu seviyeden tekrar tepki alımının gerçekleşeceğini düşünüyorum.

“GRAM ALTIN FİYATLARI İKİ HAFTA SONRA YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇECEK”

Peki altın fiyatları daha fazla düşer mi? Elimizdeki altını satalım mı?

Bu sorunun cevabı hayır. Eğer bankalardan işlem yapıyorsanız, makas aralıkları bu işlemi yapmanıza müsaade etmez ve zarar edersiniz. İkincisi ise riske gerek yok. 2700 liradan alım bölgelerine geldi, buralar alım yapılacak sınırlar satım yapmak için uygun değil. Bu düşüşler çok sürmez bir iki haftalık süreç içerisinde yönünü yeniden yukarı çeviren bir gram altın göreceğiz.

Yıl sonu gram altında 3000 liranın üzerine yönelik beklentim güncelliğini koruyor. Kısa vadeli bir baskılanma ve beraberinde kısa sürecek bir düşüş çok önemli alım fırsatları sunuyor.

Fed sonrası altın tarafında aşağı yönlü kırılmalar yaşanması mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir