Akıncı İHA, İran semalarında Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterini arıyor

Türkiye, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve diğer yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına yönelik arama faaliyetlerine destek veriyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kazaya uğramasının ardından, arama faaliyetlerine katılmak üzere Akıncı İHA ve gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirdi.

İran devlet medyası, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin sert iniş yapmak zorunda kaldığını duyurdu. İran İçişleri Bakanlığı, detay sunmadan Reisi’nin konvoyundaki helikopterlerden birinin zorunlu iniş yaptığını doğruladı. 

İran devlet televizyonu ise Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin tespit edildiğini ancak ulaşımın zor olduğunu bildirdi. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Reuters’a konuşan bir yetkili, Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian’ın hayatlarının “risk altında” olduğunu söyledi. Adının açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, konuşan yetkili, “Hala umutluyuz, ancak kaza sitesinden gelen bilgiler çok endişe verici” dedi. 

Türkiye’den Milli Savunma Bakanlığı da Reisi’yi taşıyan helikopterin kazaya uğramasının ardından, arama faaliyetlerine katılmak üzere Akıncı İHA ve gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirdi.

Helikopterin bulunması amacıyla Akıncı İHA, İran semalarında aktif uçuş yapıyor.

FlightRadar24 uygulamasına göre 200 bini aşkın kişi Akıncı İHA’nın İran semalarındaki dairesel hareketlerini takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir